Motorlu Taşıtlar Vergisi Zammı

MTV hesaplama ve araç vergi sorgulama işlemleri online olarak yapılabilen işlemlerdendir. Bu işlemleri yapmak için birkaç dakikanızı ayırmanız yeterli olacak. Detayları haberimizde. 2018 Motorlu Taşıtlar Vergisi zam oranı netleşti. 2018-2020 dönemine ait Orta Vadeli Programı açıklayan Maliye Bakanı Naci Ağbal açıkladı. Ağbal’ın açıkladığı programda otomobil sahiplerine kötü haber de vardı. 2018’de MTV’ye binek araçlar için yüzde 40 zam yapılacak. Ayrıca 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren motorlu taşıtlar vergisinde sistem değişikliğine gidiyoruz. Şu anda sadece motor silindir hacmini dikkate alan sistem var. Binek otomobilin değerini de dikkate alan yeni bir tarife değişikliğine geçiyoruz. Yeni alınacak binek otomobillerde aracın değeri de vergide belirleyici olacak. Değeri arttıkça vergi miktarında da yüzde 10 ve 20 oranında artış olacak” dedi.

2018 mtv zammı ne kadar
2018 mtv zammı ne kadar

 

Motorlu taşıtlar vergisi her yıl 2 dönem olmak üzere vergi dairesine yatırılması gereken bir vergidir. Motorlu taşıtı olan her vatandaş bu vergiyi ödemesi gereklidir. Kullandığımız araçların vergisini her yıl 2 dönem olmak üzere vermeniz gereklidir. İlk 6 ayda ilk dönem vergisi, ikinci 6 ayda da ikinci dönem vergisi vergi dairelerine ödenmesi gereklidir. Her araç sahibi aynı miktarlarda araç vergisi ödememektedir. Kullandığınız aracın özelliklerine göre vergi miktarları değişebilmektedir. Aracın motorunun gücü, kapasitesi ve hacmine göre ödenmesi gereken vergi miktarları değişim gösterebilmektedir. Ödemeniz gereken vergi miktarlarını MTV hesaplama işlemi ile öğrenebilirsiniz. MTV hesaplama işleminden sonra ödemeniz gereken vergi miktarını öğrenebilirsiniz ve vergi dairelerine bu miktarı ödeyebilirsiniz. Mtv zammı hakkında daha fazlası için okumaya devam edin..

Gümüş oto ekspertiz Beylikdüzü
Motorlu taşıtlar vergi zammı 2018 mtv zammı

 

Etiketler: 2018 motorlu taşıtlar vergisi, Motorlu taşıtlar vergisi ne kadar oldu, Motorlu taşıtlar vergisi yüzde kaç arttı, 2018 yılı motorlu taşıtlar vergisi ne kadar

 

2018 Motor Taşıtlar Vergi Zammı

TÜRKİYE ekonomisinin lokomotifi otomotiv sektörü vergi artışından bir türlü kurtulamıyor. Geçen yıl ÖTV’de yapılan değişiklikle matraha dayalı vergilendirmeye geçilmiş ve oranlarda ciddi artışlar yaşanmıştı. 2017’nin ilk yarısında bu artışla önemli kayıplar yaşayan otomotiv sektörü, hükümetin matraha dayalı ÖTV sisteminden vazgeçmesi, vergide indirim bekliyordu. Ancak yeni torba yasa ile bırakın indirimi otomobile yeni vergi zamları yapıldı. Maliye Bakanı Ağbal, binek otomobillerin MTV’sini gelecek yıl yüzde 40 artıracaklarını bildirdi. Ağbal’ın açıklamasına göre 1-3 yaş arası araçların vergisi 1300 cc’nin altındakiler için 646 liradan 904 liraya çıkacak. 1300-1600 cc arasındaki araçların vergisi 1035 liradan 1449 liraya, 1601-1800 cc arasındaki araçların vergisi de 1827 liradan 2.557 liraya yükselecek. Yeni düzenlemeyle 1-3 yaş arasındaki otomobillere 2018 mtv zammı itibaren 258 TL ile 9 bin 434 TL arasında MTV zamı gelecek. Bunun da satışlarda yüzde 10-15’lik kayıp yaratması bekleniyor. Ağbal, 1 Ocak 2018’den itibaren binek otomobillerde artık motor silindir hacmi yanında aracın vergisiz değerinin de ödenecek vergide belirleyici olacağını söyledi. Ağbal, “Değer arttıkça, vergide yüzde 10 ve yüzde 20 artış olacak” dedi.

Araç alırken para alisverisi

İstanbul oto ekspertiz merkezimizde her yıl binlerce araç kontrolü yapmaktayız. İkinci el otomobil almadan önce aracın geçmişi ile alakalı ayrıntılı bir bilgiye sahip değilseniz detaylı bir araç ekspertiz hizmeti alabilirsiniz.

yazan:Oto Ekspertiz Genel