Kar Lastiği Ne Zaman Takılır

Soğuyan havalar ile birlikte araçlarımızın lastikleri yola çok iyi tutunamazlar bunun sebebi yaz lastiklerinin düşük hava sıcaklıklarına uyumlu olmamasıdır. Özellikle hava sıcaklığının 8 derece altına indiği zamanlarda kış lastiklerini tercih etmemiz gerekmektedir. Bunun sebebi gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkıdır. Kış lastikleri karlı ve soğuk havalarda yaz lastiklerine oranla çok daha iyi performans ve yol tutuşu sağlarlar.

Kar lastiği ne zaman takılmalı diye aklınızda bir soru var ise yazımızı dikkat ile okuyun önemli bilgileri öğrenin.

kar lastiği ne zaman takılmalı kış lastiği
kar lastiği ne zaman takılmalı kış lastiği

Hangi lastiklere kar lastiği takılır

Genellikle araç sahipleri araçlarının çekiş durumuna göre kar lastiklerini 2 tane takarak daha az maliyet ödemektedirler ancak bu yanlış bir uygulamadır. Özellikle karlı veya buzlu yollarda eğer aracınızda abs sistemi var ise ki günümüzde ki araçların %80’inde bu sistem bulunmaktadır. Abs sistemi olan araçlarda bütün lastikler frenleme esnasına araçta bulunan en kötü lastik gibi frenleme yapar bunun amacıda aracın frenleme esnasında sağa yada sola çekmesini engellemektir. Karlı yolda ön lastiklerde bulunan kar lastikleri aracın sadece çekiş kuvveti önde ise gitmesine yarar ancak frenleme esnasında arka lastiklere kar lastiği takılmamış ise yaz lastiği gibi fren mesafesi büyük oranda uzar.

Bu yüzden kış aylarında hangi lastiklere kar lastiği takılır sorusunu bir kenara bırakarak aracın 4 lastiğini’de kar lastiği ile değiştirerek güvenli sürüş sağlayın. Hem çevreniz’de bulunan canlıları ve kendinizi koruyun

istanbul-oto-ekspertiz-logo-2

İstanbul oto ekspertiz servisi olarak kullanıcılarımıza sürekli faydalı bilgiler ve yanlış bilinen doğruları göstermeye devam ediyoruz.

istanbul-oto-ekspertiz-servisi

Kar lastiği hangi tekerleklere takılır, Kış lastiği ne zaman takılır 2017, kar lastiği ne zaman takılır 2018, Kar lastiği hangi tekerleklere takılır

yazan:Oto Ekspertiz Genel