Fabrikasyon Sıfır Araç Boya Kalınlığı

Artık herkes ikici el araç almadan evvel en önemli aksamlarını kontrol ettirmek istiyor. Bazı durumlarda ise araç alıcıları kendi imkanları ile beğendikleri aracın kontrolünü yapmaya çalışıyorlar. Genel olarak profesyonel kişilerce bile yanılma payı olabilen boya ölçümlerinde kendi imkanları ile kontrol sağlayan kişiler büyük yanılgılara ve hatalara düşebilmektedirler. Fabrikasyon boya kalınlığı hemen hemen her markada farklı olmaktadır.

Özellikle Japon ve Kore araçlarında boya kalınlığı diğer markalara göre daha ince olmaktadır. Sıfır araç boya kalınlığı hakkındaki kararı araç üreticileri vermektedir. Alman araçları ise genelde kalın boya seviyelerine sahiptirler.

Sıfır araç boya kalınlığı

Fabrikasyon Çift Kat Boya

İkinci el araç alımlarında herkes aracın boya kalınlığının fabrikasyon değerlerinde olmasını ister ancak bu her zaman öyle olmamaktadır. Genel olarak bilinmekte olan fabrikasyon boya kalınlığı 90 ile 120 mikron aralığında olmaktadır ancak bazı araç üreticileri bu değerleri satılacağı iklim yada müşteri isteğine göre fabrikasyon çift kat boya olarak bilinen 140-220 aralığında yüzeyin kıvrımına göre değişmekte olan değeri uygulamaktadırlar.

Ülkemizde genel olarak rastlanan fabrikasyon çift kat boyalı araçların bazıları şunlardır.

  • Ford Focus , Fiesta
  • Citroen C-elysee , C4
  • Volkswagen Polo Golf
  • Nissan Qashqai

Bu markalarda kalın boyanmış olan araçlar genelde rastlanmaktadır bu yüzden dikkatli kontrol edilmesinde büyük önem vardır. Birçok araç alım satımcısı araçların kontrol esnasında kalın boyanmış olan otomobillerin boya değerini gördükleri zaman aracın komple boyanmış olabileceğini düşünmektedirler.

Araç boya kalınlığı ne kadar olmalı

İkinci el alacağını otomobilin boya kalınlığı çok büyük önem arz etmektedir. Müşterilerimizin bir çoğu araç boya kalınlığı ne kadar olmalı diye teknisyenlerimize soru sormaktadırlar ancak araçlar için sabit bir boya ölçümü yoktur.

araç boya kalınlığı ne kadar olmalı
araç boya kalınlığı ne kadar olmalı

Araç üretici firmaları kendi standartlarında araç boya ölçüsü belirlemektedirler. Şimdi size araç markalarına göre boya kalınlık değerlerini aşağıda listeleyeceğiz.

Ford boya kalınlığı

Ford marka otomobillerde boya kalınlığı ikiye ayrılmaktadır. Nadir olarak çıkmakta olan kalın boyalı Ford marka araçlar ve standart boya kalınlığı olan Ford marka araçlar olarak değişkenlik göstermektedir. Ford boya kalınlığı ortalama olarak 90 mikron ile 130 mikron aralığında değişebilmektedir. Farklı sonuç alınıyor ise kesinlikle göz ile kontrol edilmelidir. Ford focus boya kalınlığı ise bazı modellerde değişkenlik göstermektedir.

yazan:Oto Ekspertiz Genel