Dizel Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

Otomobillerde aslında yakıt tüketimi için yapılması gerekenler hem dizel hemde benzinli araçlarda hemen hemen aynıdır. Öncelikle aracımızı gereksiz yere yüksek devirde kullanmaktan uzak durmamız gerekmektedir. Çünkü dizel bir aracın motoru ortalama 1800 rmp den sonra gücünü toparlamaktadır. Aracınız yol halinde iken 1800 ile 2200 rpm arasında iken oldukça düşük yakıt sarfiyatı sağlar tabi yolun eğimi ve trafiğin durumuna göre doğru vitesi seçmelisiniz.

Dizel araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılır
Dizel araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılır

Örnek verecek olursak uzun bir yolda önümüz boş ve hız limiti 100 km/s ise aracımızın vites seçeneğine göre örnek vereceğim araç 5 vitesli bir araç için 2200 rpm de iken 5. viteste aracınız ortalama 95 km/s hıza ulaşır  bu düz yolda gider iken hemen hemen en az yakıt sarfiyatı sağlayacağınız hız ve kullanım şeklidir. Ancak yolunuz sürekli düz olmayacağı gibi rampa çıkma durumunuzda olacaktır rampanın uzunluğuna göre rampadan yaklaşık 100 metre önce aracınızın hızını biraz arttırmanız gerekmektedir. motor devri 2500-2800 rpm’lere kadar çıkarılabilir. Bu aracınızın rampada yavaşlamasını azaltacaktır ve yokuşu rahat bitirmiş olacaksınız.

istanbul oto ekspertiz

Dizel araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okumaya devam edebilirsiniz.

Eğer aracınızın gücü yetmez ve gaz verdiğiniz halde yinede gitmiyorsa vites düşürerek aracınızın gücünü yükseltebilirsiniz. Böylelikle aracınız biraz daha yavaş ama rahat bir şekilde rampayı çıkar. Unutmayın dizel turbo araçlarda aracın gücü 1800 devirden sonra yükselmeye başlar. bu devir altına indiğiniz zaman aracınızın çekişi oldukça yavaşlayacaktır ve vites düşürmek zorunda kalırsınız aracınızın vitesini düşürdüğünüz zaman araç yavaşlar ve motor daha çok çalışır buda hem aracınızın yakıtını hemde ömrünü azaltacaktır.

 

Sürekli Dik Yokuş Çıkarken Nasıl Araç Kullanılmalı

Eğer yolunuz sürekli yokuş çıkmak ile geçiyorsa aracınızın hızı yavaş olduğu için soğutma sistemi sıcak yaz aylarında yetersiz kalabilir. Ancak bunu en kolay aşmanın yolu çok basit yokuş çıkarken motor devrini çok yükseltmemeye önem verin örnek vermek gerekirse 2. viteste gider iken vitesi yükseltmek için aracın motor devrini yükselterek bir üst vitese geçmek isteyebilirsiniz bu her zaman mümkün olmaz ve tekrar vites düşürürsünüz bu gibi durumlarda ısrarcı olmayın aracın en rahat gittiğini düşündüğünüz viteste ve devrini özellikle 3000 devri geçmeyerek kullanırsanız aracınızın yakıt tasarrufu da azalacaktır.  Yokuşta yakıt tasarrufu yamanın önemli noktaları bunlardır.

yakıt tüketimi

 

Yakıt tüketimi için dikkat edilmesi gerekenler

  • Lastik havalarının tam ayarında olması
  • Aracın motor periyodik bakımlarının düzenli yapılması
  • Gereksiz gaz vermeme yüksek devirde araç kullanmamak
  • Yokuş aşağıya giderken gereksiz gaza basmamak
  • Eğer 100-200 metre ileride kırmızı ışık yanıyorsa gereksiz hızlanmamak
  • Aracınızın üretici firmanın önerisinde daha fazla ağırlık yüklememek
  • Belli periyotlarda enjektör – turbo temizliği ve bakımı yaptırmak
  • İklim şartlarında göre lastik kullanmak
  • Klimayı gereksiz yere kullanmamak

Aracınızın yakıt tüketimi için dikkat edilmesi gerekenler bunlardır. Bu önerilere uyarak araç kullanırsanız aradaki farkı göz ile görünür bir şekilde fark edeceksiniz.

yazan:Oto Ekspertiz Genel